OPOWIEDZĄ O KUBISZU, JAKIEGO NIE ZNAMY

24 stycznia minęła 170 rocznica urodzin Jana Kubisza, nauczyciela, poety, twórcy pieśni „Płyniesz Olzo”. Polska Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Gnojniku wraz z tamtejszą Macierzą Szkolną oraz Zborem Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Ligotce Kameralnej zapraszają na uroczyste obchody tego jubileuszu. Odbędą się 7 maja.

– To będzie duże wydarzenie, choć trzeba zaznaczyć, że 170 rocznicę urodzin Jana Kubisza świętujemy przez cały rok, a jubileuszowe obchody będziemy kontynuować także w przyszłym roku, ponieważ minie wówczas dziewięćdziesiąt lat od śmierci patrona naszej szkoły – mówi Tadeusz Grycz, dyrektor Polskiej Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Gnojniku. Majowy termin rocznicowych obchodów pojawił się trochę przypadkowo. – Po prostu rocznica śmierci Kubisza wypada przed końcem pierwszego półrocza, a to dla każdej szkoły niezręczny termin. Dodatkowo odbywają się wówczas bale karnawałowe, po namyśle postanowiliśmy więc, że dużą imprezę zorganizujemy między majowymi świętami, gdy część szkół ma dyrektorskie wolne – stwierdza.

Obchody jubileuszu rozpoczną się w Ligotce Kameralnej 7 maja o godz. 9.00 uroczystym nabożeństwem w kościele ewangelickim. Godzinę później w sali zborowej rozpocznie się seminarium na temat działalności Kubisza jako nauczyciela, poety, społecznika, prezbitera i polskiego patrioty. Organizatorzy konferencji wystosowali zaproszenie do konsula generalnego RP w Ostrawie, liczą też na liczny udział przedstawicieli PZKO, Macierzy Szkolnej oraz innych organizacji skupionych w ramach Kongresu Polaków w RC. – Wszystkich gorąco zapraszamy, chcemy bowiem tym razem pokazać postać Kubisza w troszkę innym świetle niż zazwyczaj. Powszechnie wiadomo, że był on nauczycielem, społecznikiem, poetą czy aktorem, mało natomiast wiemy o jego działalności kościelnej jako prezbitera. Obszerny wykład na ten temat wygłosi jego prawnuczka Aleksandra Błahut-Kowalczyk – mówi Grycz.

Dr Józef Szymeczek z Uniwersytetu Ostrawskiego i zarazem wiceprezes Kongresu Polaków w RC będzie z kolei analizował twórczość Kubisza. Organizatorzy seminarium liczą również na udział historyka, Stanisława Zahradnika. – Rozmawiałem z nim i ucieszył się z zaproszenia. Zadeklarował, że jeśli tylko zdrowie i siły mu pozwolą, przyjedzie z wielką ochotą. Natomiast jeśli jego przyjazd okaże się niemożliwy, przekaże nam swoje materiały, ponieważ efektem konferencji ma być okolicznościowa broszura podobna do publikacji, jaka ukazała się na 150-lecie urodzin Kubisza. Będzie ona zawierać sporo informacji na temat patrona naszej szkoły, jakie do tej pory nie były nigdzie publikowane – stwierdza Grycz.

W czasie, gdy dorośli miłośnicy i znawcy historii Śląska Cieszyńskiego będą w sali zborowej słuchać naukowych wykładów, gnojniccy uczniowie spotkają się w Domu PZKO w Ligotce Kameralnej z działaczami tamtejszego obwodu PZKO. O godz. 11.30 w ogrodzie domu Jana Kubisza rozpocznie się również piknik poetycki z Ewą Furtek.

– W jego trakcie młodzież zapozna się z niektórymi pamiątkami po Kubiszu, natomiast nie zwiedzimy samego domu, ponieważ akurat trwa w nim remont – mówi Grycz, dodając, że w tym samym czasie uczniowie klas pierwszego stopnia wraz z przedszkolakami będą uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez śląskich animatorów, którzy przyjadą do Gnojnika z Rybnika. 

 

 

 

http://glos.live/Kultura/detail/Opowiedza_o_Kubiszu_jakiego_nie_znamy/0

Dodaj komentarz